Imię: Zbysław – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Zbysław? Kiedy są imieniny Zbysława i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Zbysław

Zbysław – imię pochodzenia słowiańskiego, złożone z członów „Zby-” („zbyć, pozbyć się”) i „-sław” (od słowa „sława”), czyli imię to oznacza kogoś, kto pozbył się sławy. Imię to w Polsce występuje od XIII wieku, występuje także żeńska forma tego imienia: Zbysława. 

Mężczyzna o imieniu Zbysław jest człowiekiem spokojnym i zawsze opanowanym. Nie jest łatwo wyprowadzić go z równowagi, a on sam stara się nie ulegać gwałtownym emocjom. Kieruje się w życiu przede wszystkim rozumem, ma racjonalne podejście do życia. Lubi oddawać się skomplikowanym zagadnieniom abstrakcyjnym i filozoficznym. Zbysław nigdy nie postępuje pochopnie i nierozważnie, przed każdą ważną decyzją rozważa dokładnie wszystkie konsekwencje, zalety i wady planowanego postępowania. Poza rozumem kieruje się także w życiu intuicją, któa pomaga mu przede wszystkim uniknąć wielu problemów.

Poza racjonalnym, opanowanym usposobieniem Zbysław potrafi błyszczeć w towarzystwie. Gdy ma taką możliwość, pokazuje swą bogatą osobowość, jest błyskotliwy i zazwyczaj wywiera duże wrażenie na otaczającym go towarzystwie. Możliwe jest to jednak wówczas, gdy może w pełni uczestniczyć w działaniach danej grupy ludzi. Gdy pozostaje z boku lub gdy nie może znaleźć się w centrum towarzystwa, właściwości jego charakteru nie ujawnią się. Zbysław znakomicie będzie radził sobie na kierowniczych stanowiskach pod warunkiem, że będzie miał możliwość wykazać się własną inicjatywą i kiedy to on będzie odpowiedzialny za podejmowanie kluczowych decyzji. Mężczyzna o tym imieniu jest zazwyczaj domatorem, lubi spokojne życie rodzinne.

Imieniny Zbysława

Zbysław imieniny obchodzi: 17 listopada i 23 marca.

Znani imiennicy

  • Zbysław Owczarski – polski polityk, samorządowiec, poseł na Sejm VI kadencji;
  • Zbysław Marek Maciejewski – polski malarz, nawiązujący do sztuki Młodej Polski.